אודות

הג'וינט (JDC) ותכנית Tikkun Olam Ventures) TOV)

הג'וינט הוא הארגון היהודי ההומניטרי הגדול בעולם. מאז 1914 פועל ב-70 מדינות ומעניק רשת ביטחון ליהודים במצוקה, מחזק ובונה קהילות יהודיות ומספק שירותי סעד והצלה בעת משבר ואסון. כאן בארץ פועל הג'וינט כמרכז הפיתוח החברתי של ישראל, בשיתוף פעולה אסטרטגי עם הממשלה, הרשויות, המגזר השלישי והעסקי ושותפים נוספים, לפיתוח פתרונות לאתגרים החברתיים הבוערים ביותר.

תכנית TOV הינה יוזמה של הג'וינט העולמי, שמטרתה לחבר את מיטב הטכנולוגיה הישראלית, הפילנתרופיה הגלובלית ומודלים עסקיים בכדי להתמודד עם אתגר העוני בעולם המתפתח. המדינה הראשונה בה התוכנית פועלת הינה אתיופיה, ובמסגרת התכנית הוקמה קרן הלוואות בהיקף של 10 מיליון דולר, הצפויה לגדול ל-15 מיליון דולר, אשר מבוססת על מקורות פילנתרופיים, מימון מקרנות בינלאומיות ומינוף בנקאי. הקרן מאפשרת לחקלאים ממשקים קטנים רכישה והטמעה של טכנולוגיות ישראליות שבאפשרותן להביא לשיפור יכולת היבול של החקלאים, וכתוצאה מכך לשיפור אורחות חייהם ויציאתם ממעגל העוני. בין יעדי התכנית, הטמעת טכנולוגיות ישראליות בפעילותם של אלפי חקלאים והשפעה על מעגל של קרוב ל-30 אלף אנשים במעגלי המשפחה והקהילה.

משרד הכלכלה והתעשייה הינו שותף מרכזי במימון והובלת התכנית. מינהל סחר חוץ, הגוף במשרד שאמון על מדיניות הסחר הבינלאומי של ישראל ופיתוח קשרים כלכליים עבור ישראל, מעודד חברות ישראליות ליצור קשרים עסקיים עם חקלאים ממשקים קטנים ולפתח חדשנות בתחום הטכנולוגיה החקלאית לטובת שווקים מתעוררים.

מרכז ACTO - להשקעות ויזמות אימפקט

מרכז ACTO הוא מיזם משותף של המכללה למנהל, קרן אדמונד דה רוטשילד וקרן דואליס להשקעות חברתיות. מרכז ACTO להשקעות ויזמות אימפקט, הוקם במטרה לפתח תשתית אקדמית יישומית והכשרתית, הנדרשת לניהול השקעות ויזמות אימפקט ופיתוח התעשייה בישראל. זהו המרכז הראשון מסוגו בישראל בכלל ובאקדמיה הישראלית בפרט.

אימפקט פירושו שינוי חיובי או שלילי בתוצאה (outcome) על אנשים או על הסביבה. מטרת אקטו, היא לבנות את התשתית האקדמית ולהכשיר אנשי מקצוע בישראל, שיכולים למקסם אימפקט חיובי ולצמצם אימפקט שלילי, תוך שימת דגש על כלים ליצירת מימון והערכת אימפקט.

למרכז תוכניות הכשרה ולימוד ייחודיות לשדה זה, ברמה אקדמית וחוץ אקדמית. ACTO תומך בחוקרים ומחקרים אקדמיים ייעודיים לתחום זה.  בנוסף, ACTO עובד עם שותפים מהארץ והעולם על מנת לפתח את שדה האימפקט הישראלי.

המראיינות

ליאור רפאל (טורג'מן)

ליאור מפתחת תכניות להטמעה של טכנולוגיות חדשניות בחקלאות.

היא בעלת תואר שני בסביבה מאוניברסיטת ת"א, והמחקר שלה עסק בחקלאות הידרופונית ביתית בישראל – הזדמנויות, אתגרים והשפעות סביבתיות.

היא ניהלה במשך 3 שנים פרויקט לקידום חקלאות עירונית וקיימות עירונית על גג דיזנגוף סנטר, ובהמשך עסקה כפרויקטורית של מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה במסגרת אירועי אגריטק 2018 – התערוכה הבינלאומית לטכנולוגיות חקלאיות.
במהלך עבודתה קישרה בין חברות בינלאומיות לבין חברות אג-טק ישראליות.

מסוף שנת 2018 היא עובדת בארגון הג'וינט העולמי (JDC), בתור מנהלת פיתוח הידע של תכנית Tikkun Olam Ventures – TOV – שמטרתה לצמצם את העוני של חקלאים במדינות מתפתחות ע"י שילוב של טכנולוגיות ישראליות מתקדמות.
בתפקידה היא מחברת וחושפת יזמים וחברות אג-טק ישראליות לפוטנציאל וצורכי השוק של חקלאים במדינות מתפתחות באמצעות תכניות הכשרה מגוונות, במטרה לעודד את התעשייה הישראלית לפרוץ לשוק הזה.

חיה בת"א, אוהבת לרכוב על אופניים, לטייל ולהכיר תרבויות מיוחדות.

סתיו בר שני

סתיו היא יועצת לחדשנות חברתית ולה ניסיון עבודה עשיר בעבודה עם יזמים, ארגונים ועסקים על אסטרטגיות אימפקט ומימון חברתי באירופה, ישראל ואפריקה.

ביו היתר סתיו הובילה פרויקט ייעוץ לבנק הפיתוח של אירופה (EBRD), שירתה כמנהלת אימפקט של אקסלרטור לנשים יזמיות בגאנה והיתה מנהלת שותפויות במכון מחקר בלונדון העוסק בטכנולוגיה אחראית. סתיו שותפה להקמת  ATBN – מיזם חברתי שתומך ומקדם יזמות טכנולוגית מקומית ברחבי אפריקה. מחקרה בנושא 'השקעות אימפקט בשדה הטכנולוגיה באפריקה' התפרסם במגזין לחדשות חברתית של אוניברסיטת סטנפורד (SSIR).

עד לאחרונה, סתיו שירתה כמנהלת תוכניות אקדמיות במרכז ACTO להשקעות ויזמות אימפקט וכמרצה לאימפקט בתוכנית ה-MBA של המסלול האקדמי, המכללה למנהל. היא כיום מרצה בתוכנית לחדשנות וליזמות של אוניברסיטת חיפה.

סתיו בוגרת תוכנית הבכירים לאימפקט ומימון חברתי של בית הספר סעיד למנהל עסקים באוניברסיטת אוקספורד. יש לה תואר שני במנהל ציבורי (MPA) בפיתוח בינלאומי מבית הספר של לונדון לכלכלה (LSE) ותואר ראשון בהיסטוריה ולימודי מזרח תיכון ואפריקה מאוניברסיטת תל אביב.

סתיו טיילה בלמעלה מ- 57 מדינות ברחבי העולם ובזמנה החופשי היא מאוד אוהבת להכין קוקטיילים (מוחיטו במיוחד)